Бисерје на длану
3.3.2022.
Одржано је књижевно вече „Бисерје на длану“, посвећено његовању стваралаштва завичајних пјесника.
Библиотека, пријатељи, колеге и читалачка публика, сјећају се двојице преминулих завичајних пјесника, Станоја Голића и Сава Радуловића.
Станоје Голић је рођен у Хан Пијеску, 1957. године, гдје је завршио основну и средњу школу. Дипломирао је на Филозофском факултету у Сарајеву.
На „Дувањским данима културе“, 1986. године добио је прву награду за поезију. Објавио је збирке пјесама: “Отјелотворење“ (1990), рукопис збирке „Лептиров вечерњи круг“, „Сарајевски живот и друге смрти“ (2000) и заједничку збирку пјесама „Бисерје на длану“ (1999).
Био је активан члан Српског просвјетно културног друштва „Просвјета“ у Сарајеву. Преживјевши све страхоте рата у Сарајеву, враћа се у своје родно мјесто и наставља са радом у Српском просвјетно културном друштву „Просвјета“ Хан Пијесак. Једно вријеме радио је у Oсновној школи „Милан Илић-Чича Шумадијски“ а потом долази на мјесто директора Народне библиотеке Хан Пијесак гдје је радио у периоду од 1999. до 2002. године. Уградио је дио себе у очување културне баштине, али није дочекао да прими „Повељу Просвјете“ као њен заслужан члан, на Палама у новембру 2002. године.
Саво Радуловић је рођен у Малом Пољу 1947. године. Радио је као учитељ у Основној школи у Хан Пијеску до 2012, када је пензионисан. Упокојио се на Богојављење, 19. јануара 2022. године.
Објављивао је пјесме у “Студентском листу”, “Чику”, “Младости”, “Фронту”, “Нашим данима”; пјесме и приче за дјецу у “Веселој свесци” и часопису “Породица и дијете”, те сатире у “Јежу”. Објавио је збирку пјесама „Стазе“ (2000). Заступљен је у Заједничкој збирци пјесама „Бисерје на длану“(1999).
Његове рукописе, карикатуре и цртеже чува Библиотека и породица. У рукопису су „Сплетовиди“, „Шашава збрка“, „Осаме у немирима“ и „Заврзламе и врдаламе“.
Стихове почивших пјесника говорила је ученица четвртог разреда гимназије, Валентина Тодоровић.
У програму су учествовали пјесници: Аћим Тодоровић, Милутин Савчић, Миланко Милован Лелек, Милка Тошић, Милорад Голић, Александра Планинчић, Стојанка Косорић Николић и Дејан Спасојевић. Афоризме је читао Небојша Боровина.
Програм је водио ученик гимназије Урош Добриловић.
У препуној читаоници Библиотеке владала је топла атмосфера једног лијепог дружења са завичајним пјесницима. Посјетиоци су имали прилику да виде и излужбу ликовних радова пјесника Сава Радуловића, приређену у просторијама Библиотеке.